VII Wiosenna Szkoła Bioetyki "Bioetyka wobec kryzysu klimatycznego i środowiskowego" (2023)
Informacje podstawowe
Organizatorzy: Komitet Bioetyki przy Prezydium PAN, Centrum Bioetyki i Bioprawa Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego
Termin: 2-5 lipca 2023
Miejsce: Domu Zjazdów i Konferencji (Pałacu) w Jabłonnie k/o Warszawy
Tematyka Szkoły: VII Wiosenna Szkoła Bioetyki poświęcona była wyzwaniom etycznym, społeczno-gospodarczym i politycznym, przed jakimi stoi ludzkość w dobie kryzysu środowiskowego i klimatycznego. Kryzys ten jest bowiem faktem, wobec którego bioetyka nie może przejść obojętnie. Jak trafnie zauważyła Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet podczas otwarcia 48. sesji Rady Praw Człowieka ONZ w październiku 2021 roku: „Bezpieczne, czyste, zdrowe i zrównoważone środowisko jest podstawą ludzkiego życia. Ale dzisiaj, z powodu ludzkiego działania – i nieludzkiej bezczynności – kryzys planetarny obejmujący zmianę klimatu, zanieczyszczenie środowiska naturalnego i utratę bioróżnorodności, ma poważny i bezpośredni wpływ na szeroki zakres praw człowieka, w tym prawo do żywności, wody, edukacji, mieszkania, zdrowia, rozwoju, a nawet życia samego w sobie”.
Pomysłodawca i główny organizator: dr Joanna Różyńska (Przewodnicząca Komitetu Bioetyki PAN); e-mail:
Program szkoły
Wiosenna Szkoła Bioetyki obejmowała 20 godzin zajęć dydaktycznych, podczas których uczestnicy mieli szansę poszerzyć wiedzę na temat:
- etycznych fundamentów relacji między człowiekiem a środowiskiem naturalnym;
- etyki relacji między człowiekiem a zwierzętami pozaludzkimi;
- etycznych obowiązków wobec przyszłych pokoleń;
- przyczyn, objawów i skutków kryzysu klimatycznego i środowiskowego;
- wpływu kryzysu klimatycznego i środowiskowego na prawa człowieka (uznane i postulowane);
- etycznych filarów i wyzwań polityki zrównoważonego rozwoju;
- globalnych i regionalnych działań podejmowanych na rzecz przeciwdziałania skutkom kryzysu klimatycznego i środowiskowego;
- roli nauki oraz pseudonauki w dobie kryzysu klimatycznego i środowiskowego.
Zajęcia prowadzone były w formie wykładów, dyskusji oraz warsztatów. Te ostatnie poświęcone były (a) dyskusji na temat sprawiedliwości środowiskowej w kontekście czterech wybranych polityk i inwestycji mających negatywny wpływ na środowisko oraz wybranych katastrof ekologicznych; (b) analizie dyskursu pseudonaukowego na przykładzie czterech wybranych publikacji „naukowych”.
Słuchacze i wykładowcy
Słuchacze
Do udziału w Szkole zaproszonych zostało 24 studentów i młodych naukowców z całej Polski. Uczestnicy zostali wybrani przez organizatorów w drodze konkursu (ocena nadesłanych dokumentów aplikacyjnych, w tym CV oraz listu motywacyjnego), spośród osób, które zgłosiły chęć udziału w tym wydarzeniu. Dwie zaproszone osoby – w ostatnim momencie – zrezygnowały z udziału w Szkole z powodu nagłych problemów osobistych. W sumie, w Szkole wzięły udział 22 osoby.
Słuchacze reprezentowali uczelnie wyższe z całego kraju oraz różne dziedziny nauki i kierunki studiów (m.in. ochronę środowiska, antropozoologię, biotechnologię, chemię, fizykę, filozofię, bioetykę, prawo, medycynę, dziennikarstwo, politologię i historię). Wśród słuchaczy byli studenci, doktoranci i młodzi doktorzy aktualnie związani m.in. z następującymi jednostkami naukowymi: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Uniwersytet Warszawski, Uczelnia Medyczna im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie oraz King’s College London UK.
Wykładowcy
Zajęcia oferowane w ramach Wiosennej Szkoły Bioetyki prowadzili:
- dr Anna Alichniewicz (Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN, Uniwersytet Medyczny w Łodzi)
- dr Katarzyna Bielińska- Kowalewska (Wydział Filozofii UW - Centrum Bioetyki i Bioprawa)
- dr hab. Maria Boratyńska (Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN, Wydział Prawa i Administracji UW)
- Karolina Kulpa (Wydział Filozofii UW - Centrum Bioetyki i Bioprawa)
- dr hab. Paweł Łuków (Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN, Wydział Filozofii UW - Centrum Bioetyki i Bioprawa)
- dr Joanna Różyńska(Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN, Wydział Filozofii UW - Centrum Bioetyki i Bioprawa)
- dr Joanna Wysocka-Andrusiewicz (Wydział Filozofii UW - Centrum Bioetyki i Bioprawa)
- Jakub Zawiła-Niedźwiecki (Wydział Filozofii UW - Centrum Bioetyki i Bioprawa)
Podziękowania WSB 2023
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom i wykładowcom Szkoły!