Konferencja GENETYKA I BIOETYKA, 7-8 XII 2012
Informacje podstawowe

- Komitet Bioetyki przy Prezydium PAN
- Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego
- Redakcja czasopisma „Etyka”
dr Joanna Różyńska
(sekretarz naukowy Komitetu Bioetyki PAN)
e-mail:
tel. +48 606 688 182
Program konferencji
Zaproszeni wykładowcy zagraniczni:
SØREN HOLM jest profesorem bioetyki na Uniwersytecie Manchesterskim oraz profesorem etyki medycznej Uniwersytetu w Oslo. Jest doktorem nauk medycznych oraz doktorem filozofii. Zasiadał w the Danish Council of Ethics. Był przewodniczącym the European Society for Philosophy of Medicine and Health Care, a także naczelnym redaktorem jednego z najbardziej znaczących pism z zakresu etyki medycznej Journal of Medical Ethics. Dziś jest członkiem wpływowej the Nuffield Council on Bioethics. Søren Holm jest autorem licznych publikacji na temat etycznych dylematów związanych z diagnostyką przedurodzeniową oraz selekcją potomstwa ze względu na "wyposażenie" genetyczne.
JUDIT SANDOR jest profesorem nauk politycznych, prawa oraz gender studies w Central European University w Budapeszcie. Jest założycielką i dyrektorem the Center for Ethics and Law in Biomedicine (CELAB) na tym uniwersytecie. Ma doktorat z nauk politycznych i prawnych. Jest licencjonowanym adwokatem. Zasiada w the Hungarian Science and Research Ethics Council oraz the Hungarian Human Reproduction Commission. W latach 2004-2005 była przewodniczącą UNESCO Bioethics Section. Judit Sandor jest autorką licznych publikacji na temat prawnych i etycznych aspektów genetyki klinicznej, w tym prawa pacjenta do „prywatności genetycznej”.
UWAGA: Z powodu strajku na lotnisku w Budapeszcie, prof. Sandor nie uczestniczyła w konferencji. Wykład plenarny wygłosiła dr n. prawn. ATINA KRAJEWSKA z Cardiff University, autorka m.in. książki "Informacja genetyczna a zakres autonomii jednostki w europejskiej przestrzeni prawnej" Wrocław 2008.
Podsumowanie konferencji
W konferencji udział wzięło 80 osób, w tym 19 członków Komitetu Bioetyki. Uczestnicy konferencji reprezentowali:
- 4 uczelnie zagraniczne (Uniwersytet w Olso, Uniwersytet w Manchesterze, Uniwersytet Masaryka w Brnie, Cardiff University) oraz
- 24 krajowe uczelnie wyższe, instytuty medyczne oraz publiczne i prywatne podmioty prowadzące działalność leczniczą (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytetu Opolski, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Wrocławski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Instytut Onkologii w Warszawie, Centrum Zdrowia Dziecka, Dziecięcy Szpital Kliniczny w Lublinie, Genomed S.A).
Podczas konferencji wygłoszono 4 wykłady plenarne oraz 30 wykładów w 8 sesjach równoległych. Wśród prelegentów i uczestników konferencji byli przedstawiciele nauk humanistycznych, społecznych, nauk medycznych, nauk biologicznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej.
Wybrane w drodze recenzji naukowej artykuły pokonferencyjne zostały opublikowane w czasopiśmie ETYKA 47/2013.