Konferencja BIOETYKA A ZDROWIE PUBLICZNE, 9-10 XII 2016

...

Konferencja widget2

BIOETYKA A ZDROWIE PUBLICZNE 

 

Termin: 9-10 grudnia 2016 r.
Miejsce: Pałac Staszica w Warszawie

Organizatorzy:

  • Komitet Bioetyki przy Prezydium PAN
  • Centrum Bioetyki i Bioprawa Instytutu Filozofii UW
  • Polski Oddział the UNESCO Chair in Bioethics (Haifa)

Etyka zdrowia publicznego to rzadko podejmowana w Polsce dziedzina refleksji. Światowa Organizacja Zdrowia definiuje zdrowie publiczne jako zorganizowany wysiłek społeczeństwa, realizowany głównie przez instytucje publiczne, mający na celu poprawę, promocję, ochronę i odbudowę zdrowia populacjiNiniejsza konferencja poświęcona była etycznym, a także społeczno-kulturowym i prawno-finansowym aspektom promocji i ochrony zdrowia publicznego, zarówno w perspektywie lokalnej, jak i globalnej. 

Główny Organizator:
dr Joanna Różyńska
(sekretarz naukowy Komitetu Bioetyki PAN)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. +48 606 688 182

 

Gość zagraniczny: 

Prof. HENK ten HAVE MD PhD, jest z wykształcenia lekarzem i filozofem. Doktorat z medycyny oraz doktorat z filozofii uzy-skał na Uniwersytecie w Leiden w Holandii. Od 2010 roku jest Dyrektorem Center for Healthcare Ethics w Duquesne Univer-sity w Pittsburgu w Stanach Zjednoczonych. Od 2011 roku współpracuje także z King Saud bin Abdulaziz University for Health Sciences, w Riyadh w Arabii Saudyjskiej. W latach 2003-2010 pełnił funkcję Dyrektora the Division of Ethics of Science and Technology UNESCO. Prof. Ten Have jest autorem i redaktorem licznych prac z za-kresu etyki medycznej, etyki globalnej i edukacji bioetycznej. Do jego najnowszych publikacji należą: (2011, SAGE Pub-lishers; współred. Ruth Chadwick & Eric Meslin), (2013, Georgetown UP; współaut. David Kelly & Gerard Magill), (2013, Springer Publishers; współred. Bert Gordijn), (2014, Springer), (2016, Routledge), (2016, Routledge). Aktualnie kończy pracę nad redakcją (2016, Springer; red.). Prof. Ten Have jest ponadto redaktorem naczelnym dwóch prestiżowych czasopism: Medicine, Philosophy and Healthcare International  oraz Journal of Ethics Education.

W konferencji udział więło 79 osób. Uczestnicy reprezentowali:

    • 2 podmioty zagraniczne (Duquesne University, Pittsburgh, USA; Aberdeen University, UK) oraz
    • kilkadziesiąt krajowych uczelni wyższych oraz publicznych i prywatnych podmiotów, w szczególności: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Uniwersytet Śląski, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Medyczny im Piastów Śląskich we Wrocławiu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Gdański Uniwersytet Medyczny, Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy UMK, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Dolnośląską Szkołę Wyższą, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, Instytut Nauk Prawnych PAN, kancelarię Kochański Zięba & Partners, Centrum Medyczne INTER-MED.

Podczas konferencji wygłoszono 4 wykłady plenarne oraz 47 referaty w 14 sesjach równoległych (3 referaty, ze względów zdrowotnych zostały odwołane w dniu konferencji). Wśród prelegentów i uczestników konferencji byli przedstawiciele nauk humanistycznych, społecznych, prawnych, nauk medycznych, nauk biologicznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej.