Konferencja BIOETYKA WOBEC ŚMIERCI I UMIERANIA, 5-6 XII 2014

....

BIOETYKA

WOBEC ŚMIERCI I UMIERANIA 

 

Termin: 5-6 grudnia 2014 r.
Miejsce obrad: Pałac Staszica, Sala Lustrzana,
ul. Nowy Świat 72, Warszawa 
 
Organizatorzy konferencji:
  • Komitet Bioetyki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk,
  • Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz
  • Polish Unit of the International Network of the UNESCO Chair in Bioethics.
  
Konferencja poświęcona była dyskusji nad problemami etycznymi,
prawnymi i społeczno-kulturowymi, jakie wiążą się z umieraniem
i śmiercią człowieka oraz opieką medyczną nad osobami przewlekle
chorymi i w stanach terminalnych. 
 
Główny Organizator:
dr Joanna Różyńska
(sekretarz naukowy Komitetu Bioetyki PAN)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. +48 606 688 182
 
 
 

 

Zaproszeni goście zagraniczni: 

Prof. GERRIT KIMSMA jest wykładowcą Centrum Medycznego The Radboud University w Nijmegen, w Holandii. Z wykształcenia jest doktorem nauk medycznych. Jego działalność zawodowa i naukowa od lat koncentruje się wokół regulacyjnych, praktycznych i etycznych aspektów eutanazji i samobójstwa z pomocą lekarza. Był współtwórcą i instruktorem pionierskiego programu „Support Consultation Euthanasia Netherlands” (SCEN) oraz “Support and Consultation Euthanasia Amsterdam” (SCEA). Przewodniczył Dutch Society for Philosophy and Medicine. Był członkiem Komitetu Etyki przy Royal Dutch Medical Society. Jest współzałożycielem i skarbnikiem European Society for Philosophy of Medicine and Health Care. Prof. Kimsma jest autorem licznych publikacji poświęconych problematyce eutanazji i samobójstwa z pomocą lekarza. 

Dr RUTH HORN jest Ethics and Society Wellcome Trust Fellow w Ethox Centre na Uniwersytecie Oksfordzkim. Z wykształcenia jest socjolożką. Studiowała w Niemczech (BA, Ludwig-Maximilians Universität München) i we Francji (MA, University Paris Diderot; MA Res and PhD, Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales, Paris). Współpracowała z Centre for Ethics in Medicine na Uniwersytecie w Bristolu. Od kilku lat prowadzi badania porównawcze dotyczące regulacji prawnych oraz problemów etycznych związanych z respektowaniem prawa pacjenta do wyrażania oświadczeń pro futuro (advance directives) w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Wyniki tych badań opublikowała m.in. w książce Le droit de mourir. Choisir sa fin de vie en France et en Allemagne, PU Rennes, coll. « Essais », 2013.

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem środowiska naukowego i medycznego. Udział w niej wzięły 102 osoby, w tym 11 członków Komitetu Bioetyki. Uczestnicy konferencji reprezentowali:

    • 3 podmioty zagraniczne (The Radboud University w Nijmegen, w Holandii; Uniwersity of Oxford; Wexham Park Hospital, Slough, UK) oraz
    • kilkadziesiąt krajowych uczelni wyższych, instytutów medycznych, publicznych i prywatnych podmiotów prowadzących działalność leczniczą oraz organizacji pozarządowych (m.in.: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Opolski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Śląski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Gdański Uniwersytet Medyczny, Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy UMK, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademię Pomorską w Słupsku, Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie, Wyższą Szkołę Psychologii Społecznej w Poznaniu, Białostockie Hospicjum dla Dzieci, Dolnośląskie Centrum Onkologii, Hospicjum Elbląskie im. Dr Aleksandry Gabrysiak, Tarnowskie Hospicjum Domowe, Hospicjum Palium w Poznaniu, Ośrodek Hospicjum Domowe w Warszawie, Hospicjum Stacjonarne w Sopocie, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, SP Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie, Instytut Onkologii w Warszawie, Centrum Onkologii – Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu, Centrum Zdrowia Dziecka, Warszawski Szpital dla Dzieci, Medicover Sp.z.o.o. Hans Klinika w Szczecinie, Fundację Rak’n’Roll – Wygraj życie, Helsińską Fundacja Praw Człowieka, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta)

Podczas konferencji wygłoszono 5 wykładów plenarnych oraz 52 referaty w 8 sesjach równoległych (autorzy 3 referatów odwołali w ostatniej chwili udział w konferencji ze względów zdrowotnych). Wśród prelegentów i uczestników konferencji byli przedstawiciele nauk humanistycznych, społecznych, nauk medycznych, nauk biologicznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej.